Sandomierski Szlak Jabłkowy
Strona główna > Szlaki turystyczne > Sandomierski Szlak Jabłkowy
szlak_2
Sandomierski Szlak Jabłkowy

Sandomierski Szlak Jabłkowy to wyjątkowa trasa turystyczna, prowadząca po najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach Ziemi Sandomierskiej. Wirtualnie wytyczony odcinek ma długość ok. 200 km i wiedzie przez wszystkie gminy powiatu sandomierskiego, zaczynając od „Centrum Ogrodniczego” ŚODR w Sandomierzu, a na gminie Zawichost kończąc. Z racji dużych odległości szlak jest przeznaczony głównie dla turystów zmotoryzowanych. Można jednak wybrać tyko jeden niewielki fragment trasy i przemierzyć go rowerem lub pieszo.

mapa_szlakuSzlak biegnie przez urokliwe miasteczka i wsie, bogate sady owocowe i malownicze krajobrazy lessowych wąwozów, dolin rzek i łanów kolorowych pól. Pozwala turystom poznać wspaniałą spuściznę kulturową tego regionu, zachęcając do zwiedzania obiektów zabytkowych, muzeów czy izb regionalnych. Na szlak zapraszają gospodarstwa sadownicze, agroturystyczne, winiarskie, rybackie i pasieki, które kultywują wieloletnie rodzinne tradycje, a także inne podmioty takie jak restauracje, ośrodki szkoleniowo – wypoczynkowe, przetwórnie, grupy producenckie czy zabytkowy młyn. Jednak to nie wszystko co Sandomierski Szlak Jabłkowy ma dziś do zaoferowania. „3 x A” to propozycje wędrówek po Sandomierszczyźnie i przemierzenia, wedle upodobania, szlaku: „Apetycznego”, „Artystycznego” i „Aktywnego”. Różnią się one od tradycyjnych ofert turystycznych, ponieważ zapraszają do poznania czegoś nowego, do wizyty w sadzie, do zwiedzenia rodzinnej winnicy i degustacji wina, do skosztowania domowych przetworów i naturalnych miodów, do zobaczenia jak powstają wyroby rękodzielnicze, obrazy i kompozycje kwiatowe, czy też do spędzenia czasu aktywnie, np. jeżdżąc rowerem, spacerując, biegając, łowiąc ryby, czy jeżdżąc konno. Ponadto w ofercie szlak posiada także „Zieloną szkołę z jabłkiem”, czyli szereg tematycznych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Indywidualnie dobierane trasy wycieczek dla gości przybywających na szlak, pozwalają poczuć smak niezwykłej przygody i odkryć wszystko to, co najcenniejsze Sandomierszczyzna ma do zaoferowania.

Aby poznać wszystkie propozycje Drogi Turysto, koniecznie musisz się wybrać w podróż Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym.